Krokusy – kwiatowy zwiastun wiosny w każdym ogrodzie

Krokusy – kwiatowy zwiastun wiosny w każdym ogrodzie

Dla wielu z nas krokusy stanowią synonim wiosny – podczas planowania rozsady warto uwzględnić te rośliny na swojej liście. Mogą zakwitać nie tylko wraz z nadejściem kolejnego sezonu wegetatywnego, ale i jesienią – poniżej praktyczny poradnik na temat tych kwiatów i uprawy.

Gdzie naturalnie występują krokusy?

krokusy-na-jesien-czy-wiosneKrokusy w naturalnych warunkach na rodzimym gruncie występują powszechnie w Tatrach, w tym m.in. w Dolinie Chochołowskiej. W okresie kwitnienia ten rejon zachwyca fioletowymi połaciami – jest wówczas częstym obiektem zdjęć wśród turystów. 

Krokusy na terenie Europy pojawiły się już dość dawno temu temu – zostały bowiem przywiezione z Azji w okolicach XVI wieku.

Krokusy na jesień czy wiosnę?

Z reguły samo hasło “krokus” budzi konotacje z wczesną wiosną. To jak najbardziej słuszne skojarzenie, ale nie jedyne! Można bowiem wyróżnić również takie odmiany krokusów, które rozkwitają jesienią. 

W zależności od wybranego gatunku warto potraktować te kwiaty jako efektowny start wiosny lub przeciwnie – zwieńczenie jesieni. Z tego właśnie powodu krokusy są tak chętnie wybierane zarówno do hodowli w przydomowych ogródkach, jak i jako element publicznej architektury krajobrazu ozdabiając np. parki czy miejską zieleń.

Jak wyglądają krokusy?

jak-wygladaja-krokusyW zdecydowanej większości przypadków krokusy zakwitają na żółto, zachwycając intensywnością żółtych płatków, które będą kontrastować z dopiero budzącym się do życia ogrodem. 

Równie często krokusy występują w postaci fioletowych kwiatów, które mocno uwidocznią się w zestawieniu z resztkami zimowego śniegu. Z powodzeniem można też spotkać przejrzyście białe odmiany. Współcześnie można wyróżnić około 30 gatunków tych kwiatów – z pewnością znajdziesz też coś dla siebie!

Krokusy jesienne a zimowity 

Warto przy tym wspomnieć, że jesienne odmiany krokusów mogą łudząco przypominać zimowity – szczególnie początkujących ogrodnikom. To, co je łączy to podobny kształt, kolor płatków oraz czas kwitnienia. Wyróżnik stanowi z kolei fakt, że jesienne odmiany krokusów posiadają długi słupek oraz trzy pręciki.

Kiedy sadzimy krokusy?

Jeżeli zależy Ci na tym, aby cieszyć się widokiem krokusów wczesną wiosną – warto ulokować cebule tych kwiatów na przełomie września i października. W przypadku odmian jesiennych – tę czynność należy przeprowadzić tuż po odejściu przymrozków.

Jak prawidłowo sadzić cebulki krokusów?

Cebulki krokusów powinny być umieszczone na głębokości nieprzekraczającej 10 cm, zaś odległości pomiędzy nimi powinny mieć również maksymalnie 10 cm. Krokusy to niskie kwiaty, które świetnie prezentują się w postaci gęstych kęp – jeżeli zatem zależy Ci na takim efekcie – w jednym miejscu umieść kilka cebul krokusów. 

Sięgnij po jakościowe, zdrowe i dorodne cebulki krokusów, które były uprzednio przechowywane w odpowiednich warunkach i są pozbawione chorób.

Jak powinna przebiegać pielęgnacja krokusów?

pielegnacja-krokusowTutaj dobra wiadomość dla wszystkich, szczególnie początkujących ogrodników – krokusy nie wymagają dużego nakładu sił i czasu jeśli chodzi o uprawę. Podstawą jest zachowanie odpowiedniego stanu wilgotności gleby – krokusy preferują delikatnie mokre podłoże – nie należy przy tym jednak popadać w skrajność, bowiem źle tolerują intensywne podlewanie i zalegającą wodę. 

Bazą jest tutaj odpowiedni dobór stanowiska – krokusów nie powinno sadzić się w miejscach, w których poprzednio hodowano mieczyki lub frezje.

Około dwa tygodnie po zasadzeniu cebul można sięgnąć po dedykowany nawóz.

Jak dbać o krokusy po przekwitnięciu?

W momencie gdy krokusy przekwitną zaleca się wykopanie cebul i przechowanie ich do ponownego sadzenia. Przed nadejściem przymrozków warto zadbać o cebule – można tutaj zastosować np. cienką warstwę torfu lub kory jako ściółki. Spełni to dwojakie funkcje – nie tylko ochroni krokusy przed ujemnymi temperaturami, ale także zintensyfikuje ich kwitnienie. Ten efekt będzie tego wart!

Krokusy na trawniku zapewnią efekt WOW w Twoim ogrodzie!

krokusy-na-trawnikuAby uzyskać ten efekt – pierwszym etapem jest wybranie odpowiedniego miejsca – musi być ono odpowiednio nasłonecznione oraz odizolowane od udeptywania. Cebule krokusów można w łatwy sposób umieścić w trawniku bez narażenia go na zniszczenie. Jak to zrobić?

Wystarczy, że użyjesz szpadla i natniesz powierzchnię trawnika na głębokość do 10 cm – kolejny punkt stanowi umieszczenie tam cebul oraz przykrycie ich glebą, delikatne uklepanie oraz umieszczenie na wierzchu zdjętej uprzednio trawy. Zwieńczeniem tego etapu jest hojne podlanie tego miejsca.

Dlaczego warto korzystać z koszyczków na cebule?

Aby ułatwić sobie wykopanie cebul po przekwitnięciu kwiatów – warto umieścić je w specjalnych koszyczkach – są funkcjonalne i niedrogie, a ich użycie pozwoli ochronić je przed niepowołanymi intruzami żyjącymi pod ziemią, dla których takie cebule stanowią wartościowe źródło pożywienia. 

Kolejna zaleta dotyczy tego, że późniejsze wydobycie cebul spod ziemi będzie przebiegać szybko i sprawnie, bez konieczności szukania rozpierzchniętych cebulek i niepożądanego rozkopywania trawnika.

Kiedy kwitną krokusy?

Wiosenne odmiany pojawiają się w ogrodach już w marcu, jednak najsilniejsza faza kwitnienia przypada na kwiecień. Jesienne odmiany będą z kolei zachwycać na przełomie września oraz października.

Początek jak i koniec sezonu w Twoim ogrodzie może przebiegać równie efektownie jak w pozostałe miesiące roku – sięgnij po krokusy i postaw na oryginalne rozpoczęcie lub pożegnanie sezonu!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published