Mieczyki (gladiole), czyli trochę egzotyki w ogrodzie

Mieczyki (gladiole), czyli trochę egzotyki w ogrodzie

Mieczyki to bulwiaste byliny. Nazywamy je również Gladiolami. Pochodzenie tych kwiatów, to południowa i środkowa Afryka. Mieczyki w Polskich ogrodach możemy spotkać bardzo często. Jak możemy się domyślić po kraju pochodzenia, nie są to kwiaty odporne na mróz, dlatego przed nadejściem zimy warto wykopać cebule w celu przechowania ich w ciepłym miejscu.

Mieczyk karbowany

Cechą charakterystyczną tej odmiany są karbowane płatki kwiatów. Jeśli zależy nam na konkretnym kolorze kwiatów w naszym ogrodzie, w tym przypadku mamy spory wybór. Kwiaty bowiem w tym gatunku są żółte, czerwone, białe, fioletowe jak i w pięknej tzw. łososiowej barwie. Sadzić cebulki powinniśmy od kwietnia do maja. Efekt naszej pracy w postaci kwiatów zdobiących rabatkę osiągniemy w lipcu lub sierpniu. Nie zapomnijmy wykopać cebulek na zimę.

Mieczyk wielokwiatowy

Jeśli zapytamy, które gatunki to najpopularniejsze odmiany, mieczyk wielokwiatowy na pewno będzie jedną z odpowiedzi. Ten gatunek przywędrował do Polski z centralnej Afryki. Cechą charakterystyczną jest ilość kwiatów na jednym kwiatostanie sięgająca od 12 do 24 sztuk. Możemy spotkać rodzaje dwu- lub kilku- barwne. Mieczyki wielokwiatowe przybierają kolory prawie całej palety barw.

Mieczyk karłowy – Nanus

Gatunek ten nie ma tyle kwiatów, co mieczyk wielokwiatowy. W okresie kwitnienia zobaczymy oryginalne kwiaty o mniejszych rozmiarach. Sadzimy je w słonecznym i osłoniętym od wiatru miejscu. Również w tym przypadku musimy wykopać cebulki przed nadejściem zimy.

Mieczyk egzotyczny

Mieczyki egzotyczne przybierają różne barwy, np. fioletowe, pomarańczowo – herbaciane, jasnozielone, różowe i czerwone. Kwiaty osadzone są blisko siebie na długiej bylinie. Wyglądem na pewno będą zdobiły każdy ogród.

Mieczyki możemy zamówić zarówno jako mix kolorów jak i w jednym kolorze. Jeśli zdecydujemy się na mieczyk mix kolorów, w efekcie wyrosną nam piękne byliny wielokwiatowe na przykład w wielu odcieniach fioletu, żółci, różu czy czerwieni. Mieczyki te potrafią przybierać prawie każdy kolor. Jeśli wolimy jednobarwną rabatkę, zdecydujmy się na mieczyk w kolorze, jaki nam odpowiada. W zależności od naszego upodobania, w ogrodzie wyrośnie nam tylko na przykład mieczyk zielony, bądź mieczyk niebieski. Oczywiście znajdziemy wiele innych kolorów, w zależności od naszego zapotrzebowania.

Najważniejsze zasady sadzenia mieczyków

Mieczyki sadzimy w nasłonecznionym miejscu. Ważne jest również, aby miejsce to było osłonięte od wiatru, ze względu na możliwość połamania ich na silnym wietrze. Ziemia powinna być żyzna. Warto ją regularnie nawozić. Najlepszym czasem na sadzenie tych kwiatów jest koniec kwietnia oraz pierwsza połowa maja. Cebulki sadzimy na głębokość około 10 cm. Polecana odległość między sadzonymi cebulkami to około 8 cm w przypadku małych, i 15 cm w przypadku dużych cebulek.

Mieczyki nie są szczególnie wymagającymi kwiatami. Jednak ich uprawa i pielęgnacja wymagają odrobiny wiedzy ogrodniczej. Jak wspomniano już wcześniej podczas opisu gatunków, kwiaty te nie są mrozoodporne. Należy pamiętać o wykopaniu cebulek zanim nadejdą mrozy. Dbajmy o to, aby ziemia nie była zbyt sucha. Podlewajmy je wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Obcinajmy suche liście i kwiaty. Wtedy na pewno odwdzięczą się nam podczas kwitnienia pięknymi kwiatostanami

Leave a Reply

Your email address will not be published