Lilie – kwiatowa arystokracja

Lilie – kwiatowa arystokracja

Lilie od wieków zachwycały ludzi swoim wyglądem i fantastyczne zróżnicowaną kolorystyka. W naszej kulturze kwiaty lilii są symbolem niewinności i miłości, a kształt kwiatu występuje w niezliczonej ilości herbów rodowych. Nic dziwnego, że do niedawna zapomniane kwiaty, tera triumfalnie wracają do ogrodów.

Popularne odmiany lilii

Odmian tej rośliny jest tak wiele, że nawet botanicy często mają problem z ich klasyfikacją. Bardzo łatwo odmiany mieszają się ze sobą, dlatego wciąż powstają nowe, jednak dla większości gatunków bazowa jest Lilia Azjatycka. Ta odmiana charakteryzuje się kwiatami o oszałamiającej gamie mocnych barw. Począwszy od płatków w kolorze żółtym, poprzez różowe, pomarańczowe, purpurowe, aż do ciemnego fioletu, a nawet czerni. Lilia azjatycka, to roślina głównie rabatkowa, pnąca się do około 70 – 80 cm, tymczasem istnieją odmiany dużo większe. Lilia Trąbkowa, a tym bardziej Lilia drzewiasta, to odmiany często przekraczające 1,5 metra wysokości. Maja silne, grube łodygi i ogromne kwiaty, mogące kwitnąć nawet nad głowami ogrodnika. Warto poznać także odmiany Lilii Tygrysiej, która charakteryzuje się centkowanymi kwiatami, oraz Martagon, która z kolei ma delikatne kwiaty, ale jest bardzo wytrzymała na warunki klimatyczne.

Uprawa lilii – wymagania

Lilie mają opinie kwiatów wymagających, z którymi nie każdy początkujący ogrodnik jest w stanie sobie poradzić. Na pewno należy stworzyć im odpowiednie warunki. Z reguły lilie potrzebują mocno nasłonecznionych miejsc z żyzną ziemią i dobrze spulchnionej. Lubią stale mieć wilgotne podłoże, jednak nie błotniste, dlatego często sadzi się je na kopcach, lub wzniesienia, ażeby woda opadowa nie zalegała na rabatce. referują podłoże lekko kwaśne lub neutralne.

Sadzenie lilii w ogrodzie

Lilie to kwiaty cebulowe, dlatego należy pamiętać o zasadzeniu ich jeszcze jesienią. Istnieją odmiany późniejsze, kwitnące początkiem lipca i te można sadzić na wiosnę. Cebulkę sadzi się do wyplewionej i przekopanej ziemi, na głębokość równą jej obwodowi. Warto podłoże zmieszać z piaskiem, żeby poprawić przepuszczalność podłoża i zaopatrzyć się w torf o pH 5,5 – 6.5. Cebulki sadzi się w odstępach około 30 cm, a jeśli planujemy zostawić je w tym miejscu kilka lat, odstępy należy zwiększyć.

Pielęgnacja lilii

Lilie kwitną od końca maja, do końca lipca, w zależności od odmiany. Jeśli chcemy się cieszyć pełnią kolorów ich kwiatów, nie można zapominać o nawożeniu rośliny. Nawozimy pierwszy raz tuż przed kwitnieniem, najlepiej początkiem kwietnia, a drugi raz już po przekwitnięciu, końcem lipca. Rośliny nie lubią konkurencji do składników odżywczych, dlatego trzeba regularnie usuwać chwasty z rabatki.31

Leave a Reply

Your email address will not be published