Róże w ogrodzie – odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Róże w ogrodzie – odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Róża to królowa kwiatów, gdyż jest uważana za najpiękniejszą rośliną na ziemi. Uwielbiana zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. To również odznaka miłości. Lubimy róże zarówno te cięte, które pięknie prezentują się w flakonie w domu czy mieszkanie jak i te ogrodowe, które ozdabiają nasze otoczenie. Dziś przyglądniemy się bliżej różom ogrodowym.

Róże angielskie – krzyżówka starej i nowej odmiany

Róże angielskie to rodzaj róży, który powstał w wyniku skrzyżowania odmiany starej i nowej. Z odmiany starej odziedziczyła pełnie kwiaty oraz intensywny zapach. Natomiast z nowych odmian uzyskały niezwykłą paletę pastelowych kolorów. Cechują się również dużą odpornością na choroby oraz ma skłonności do kwitnięcia kilka razy w jednym sezonie. Róże angielskie wymagają regularnego nawożenia. Najlepszy jest kompost. Można też stosować gotowe nawozy do róż lub gnojówkę z pokrzyw. Nie wymagają częstego przycinania. Jednakże należy pamiętać, o systematycznym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów.

Róże miniaturowe – karłowe

Róże miniaturowe, inaczej określanie jako róże karłowate, ponieważ należą do odmiany chińskiej róży karłowatej. Jest odpowiednikiem róży o odmianie wielokwiatowej. Kwiaty tego rodzaju róż kwitną przez cały sezon. Jeśli chodzi o ich pielęgnacje wymagają szczególnej pielęgnacja, nawożenia raz w tygodniu. Najlepiej je sadzić najpierw w doniczkach, a dopiero później w połowie maja przesadzać do ziemi. Najlepiej się czuje na niskich rabatkach, skalniakach.

Róże okrywowe – bogactwo kwiatów

Róże okrywowe charakteryzują się bardzo długimi prętami, które pną się bardzo blisko podłoża. W efekcie szybkiego rozrastania oraz dużą ilością kwiatów sprawia, iż w bardzo szybkim czasie pokrywają ziemię tworząc dywan z kwiatów. W pielęgnacji są mało wymagające i są wytrzymałe na złe warunki atmosferyczne. Ważną zasadą przy ich podlewaniu jest, aby nie moczyć liści ani kwiatów. Do tego celu najlepiej użyć konewki i podlewać prosto w korzeń rośliny. Kwitną od czerwca, aż do późnej jesieni. Idealnie sprawdzając się na rabatkach, skalniakach i skarpach.

Róże pnące – idealne na pergolę

Róże pnące wymagają podpór, w celu się oparcia. Wbrew pozorom się nie pną, ale opierają na stworzonych podporach. Można wyróżnić dwie odmiany róż pnących, a mianowicie o sztywnych i giętych pędach. Tą odmiana róż najlepiej sadzić przy ogrodzeniach, ścianach, altanach. Róże pnące charakteryzują się długimi pędami oraz mnogością kwiatów. Są najczęstszą odmianą uprawianą w ogrodach. Cięcie róż pnących należy wykonać wyłącznie po przekwitnięciu.

Róże rabatowe – doskonałe na rabaty

Róże rabatowe zamiennie nazywane są również wielokwiatowymi. Charakteryzują się średnim wzrostem i rozkrzewionym pokrojem. Jeżeli chodzi o pielęgnacje są mało wymagające. Są odporne na choroby oraz przymrozki. Są również długowieczne. Ten rodzaj odmiany róży może kwitnąć obficie od czerwca do nawet późnej jesieni. Na krzewie zakwita kilkanaście, a nawet kilkaset kwiatów o średniej wielkości. Róże te idealnie wyglądają na rabatce.

Róże wielkokwiatowe – piękne i pełne kwiaty

Róże wielkokwiatowe należą do najliczniejszych odmian róż. Charakteryzuje się jednym dużym pełnym kwiatem osadzonym na jednej długiej łodydze. Duża ilość ich odmian oprócz wyglądem również pięknie pachnie. Wysokość krzewów osiąga od 50 do nawet 120 centymetrów. Ta odmiana róż wymaga starannej pielęgnacji oraz dobrego zabezpieczenia przed zimą i mrozem. Najlepszym środowiskiem dla róży wielkokwiatowej są miejsca zaciszne, ciepłe nie narażone na wiatr.

Urok jaki może nam stworzyć róża w ogrodzie jest nie do opisania. Piękny wygląd tego kwiatu może nam uatrakcyjnić nasz obecny ogród. Możemy zarówno połączyć róże z innymi kwiatami jak i stworzyć swój mały ogród różany. Ostateczna decyzja o rodzaju, odmianie chęci posiadania róż należy do nas.

Leave a Reply

Your email address will not be published