Popularne i łatwe w uprawie byliny

Popularne i łatwe w uprawie byliny

Do grona najbardziej cennych roślin ogrodowych, należy zaliczyć przede wszystkim popularne i łatwe w uprawie byliny. Mowa tutaj o takich, które kwitną przez długi okres, są posiadaczami atrakcyjnych liści i mogą spełniać rolę ozdób nawet wtedy, gdy czas ich kwitnienia już minie. Jeśli zdecydujemy się na zasadzenie tego rodzaju gatunków, odpoczynek w przestrzeni naszego ogrodu może okazać się o wiele bardziej przyjemny niż do tej pory.

Ciekawe gatunki bylin

Jako bardzo interesujące byliny, z pewnością warto wymienić gatunki takie jak: phlox-płomyk wiechowaty, łubin. malwa, orlik czy też jeżówka. Większość z nich powinna zostać zasadzona w miejscu o średnim nasłonecznieniu, ponieważ pełne wystawienie na słońce mogłoby źle oddziaływać na roślinność. Sadzenie bylin powinno więc mieć miejsce w punktach, w którym mamy do czynienia z półcieniem. Gleba powinna być dopasowana do konkretnego gatunku, w niektórych przypadkach odpowiednia będzie taka, która wymieszana jest torfem.

Phlox-płomyk wiechowaty, łubin oraz malwa

Floksy pięknie będą prezentowały się jako rośliny na skalniaku. Z kolei ich odmiany, które osiągają wyższy wzrost mogą zostać pięknie użyte w ogrodach, których projekt przywołuje myśl o nowoczesności. Floksy najlepiej wyglądają w aranżacjach romantycznych oraz z lekka rustykalnych.

Czas kwitnienia łubinu ogrodowego przypada na czerwiec oraz lipiec. Kwiaty rośliny mają kształt motylkowaty i zbierają się w w formie przypominającej kłosy zboża. Wysokość łubinu osiąga około 50 cm. Kwiatostany, które przekwitną powinno się usunąć. Pozwoli to roślinie na zakwitnięcie drugi raz w roku, tym razem jesienią.

Z kolei malwy kojarzą się nieuchronnie z wiejskim ogródkiem. Można przemyśleć ich zasadzenie, ponieważ ich kwiatostany są szczególnie piękne. Najlepiej prezentują się na tle jasnych ścian budynku lub drewnianym.

Orlik i jeżówka, czyli marzenie o pięknym ogrodzie

Orliki to dość wysokie byliny, które mogą osiągnąć wysokość nawet jednego metra. Częściej jednak dorastają one jedynie do 60 cm. Ich cechą charakterystyczną jest wzniesiony pokrój oraz karbowane liście o podłużnym kształcie. Czas kwitnienia rośliny trwa od maja do końca lipca.

Jeżówka to z kolei roślina, której uprawa jest dość prosta. Do jej głównych wymagań należy zapewnienie jest odpowiedniej gleby oraz stanowiska. Roślina ta powinna być zasadzona w słonecznym miejsce lub w półcieniu, a podłoże na którym rośnie najlepiej aby było żyzne. Ważne jest, aby gleba dla jeżówki nie była piaszczysta, ponieważ roślina nie lubi takich warunków.

Dlaczego byliny to dobra inwestycja? Przede wszystkim ze względu na fakt, że ich uprawa oraz pielęgnacja nie wymaga od hodowcy maksymalnego zaangażowania. Byliny nie stanowią zbyt wymagającej roślinności, a więc z powodzeniem można pozwolić im rosnąć, dbając jedynie, aby gleba w której znajdują się ich korzenie była w odpowiednim stopniu wilgotna. Niektóre gatunki nie potrzebują przesadzania, a inne świetnie sobie radzą bez konieczności częstego ingerowania człowieka w ich rozwój.

Leave a Reply

Your email address will not be published