Begonie – przegląd gatunków begonii

Begonie – przegląd gatunków begonii

Begonia to gatunek rośliny z rodzaju begoniowatych, który liczy sobie ponad tysiąc różnorodnych odmian. Ich występowanie ma miejsce na terenie całego globu, z małym wyjątkiem w postaci Australii oraz terenów o charakterze mocno tropikalny. Najbardziej liczna odmian begonii rośnie na ziemiach Ameryki Południowej. Begonie to rośliny ozdobne, które nadają się jako ozdoba na balkon oraz na taras.

Begonia zwisająca, begonia pełna – krótka charakterystyka

Begonia zwisająca charakteryzuje się kwiatami które zwisają z jej pędów. Kwiatostany są dość duże i występują jako pełne lub pojedyncze, Płatki kwiatów są mięsista, a w dotyku przypominają atłas. Kwiat ten kwitnie od czerwca do końca września, a jego rozkwit jest bardzo obfity.

Begonia pełna posiada bardzo specyficzną formę które są tworzone przez podwojoną liczbę płatków o dość dużym rozmiarze, które w dotyku są niczym atłas. Okres kwitnienia tej rośliny to całe lato oraz pełny miesiąc wrzesień. Czasami zdarza się, że jej kwiatostanem można cieszyć się również w październiku.

Uprawa begonii strzępiastej

Begonia strzępiasta posiada z kolei fryzowane płatki, które nadają jej niesamowitego uroku. Jest ona świetną rośliną do uprawy w donicach umieszczonych na balkonach oraz tarasach. Może także być posadzona w glebie w rabatach.

Begonia strzępiasta powinna być uprawiana w glebie próchnicznej, która charakteryzuje się dużą przepuszczalnością. Ziemia powinna obfitować w mnogość składników pokarmowych i posiadać lekko kwaśne pH.

Większość gatunków begonii wykazuje dużą wrażliwość na niskie temperatury, dlatego też powinny być sadzone najwcześniej od połowy maja. Latem należy je podlewać obficie.

Begonia Multiflora oraz begonia dwukolorowa

Begonia Multiflora to jedna z najładniejszych roślin balkonowych, która pięknie prezentuje się w kwietnikach. W okresie letnim najbardziej optymalną dla tego gatunku temperaturą jest temperatura pokojowa, która może sięgać nawet trzydziestu stopni Celsjusza. Należy jednak pamiętać, że podczas upałów begonie rosną o wiele wolniej.

Begonia dwukolorowa to z kolei roślina, która świetnie nadaje się do przestrzeni ogrodowej oraz – jak inne gatunki – na balkon lub taras. Różnorodność kształtów jej kwiatów może wprawić w prawdziwy zachwyt. Powinna być sadzona w miejscach nasłonecznianych, w żyznej glebie, którą musi być bogata w składniki odżywcze.

Begonie to rośliny, które mogą stanowić piękną, naturalną dekorację każdego balkonu. Ich uprawa nie należy do trudnych, a pięknem kwiatów begonii można cieszyć się przez całe lato.

Leave a Reply

Your email address will not be published