Dalie to pięknie kwitnące wieloletnie rośliny nasienne, które wzrastają z bulw. Pochodzą głównie z Ameryki Środkowej, dlatego w naszym klimacie potrzebują specjalnego traktowania, aby dawać piękne kwiaty i satysfakcję opiekunowi.

Rodzaje dalii ogrodowej

W powszechnej sprzedaży dostępnych jest kilka gatunków dalii. Różnią się one kształtem kwiatów, liści i wielkością wzrostu. Niektóre mają ostro zakończone płatki, jak Dalia Kaktusowa, czy Dalia Strzępiasta, inne mają płatki gładki i delikatniejsze (Dalia Mignon). Ciekawe i niepowtarzalne kolory są domeną Dalii Dekoracyjnej, tymczasem najbardziej popularną odmianą są Dalie Karłowe. Dalie występują w wielu różnorodnych kolorach, począwszy od żółtego, poprzez czerwony, fioletowy, różowy, bordowy, a nawet niebieski.

Bulwy kwiatowe dalii

Ze względu na naturalne występowanie tych kwiatów w klimacie dużo cieplejszym, niż występujący w Polsce, bulwy nie są mrozoodporne. Wkopuje się je do ziemi na wiosnę, kiedy nie będą występowały przymrozki, a wykopuje jesienią po przekwitnięciu. Bulwy powinno się przechowywać w suchym miejscu, gdzie temperatura nie spadnie poniżej 10°C. Tylko wtedy bez szkody przetrwają zimę. Można też wyhodować sadzonki dalii z nasion, dostępnych w dobrych sklepach ogrodniczych.

Optymalne warunki dla uprawy dalii

Najlepszym miejscem na posadzenie dali, jest mocno nasłoneczniona grządka, z żyzną i dobrze napowietrzona glebą. Należy ją podlewać dość obficie co drugi dzień i nie wolno zapominać o dostarczaniu im niezbędnych składników w postaci odpowiedniego nawozu. Niektóre odmiany dali wymagają zastosowania podpór, żeby nie złamały się pod ciężarem własnego kwiatostanu. Dalie lubią się mocno rozrastać, dlatego należy sadzić je w sporych odstępach od siebie, żeby wzajemnie się nie zagłuszały. Dużą uwagę przy hodowli tych kwiatów należy zwrócić na ślimaki, które bardzo lubią ich kwiaty. Obsypanie grządki z daliami specjalnymi granulkami, powinno zapobiec zniszczeniu kwiatów przez te szkodniki.

Kwitnienie dalii

Dalie to bardzo wdzięczne kwiaty, które kwitną niemal od początku wiosny do jesieni, jeśli tylko mają odpowiednie warunki i słoneczną pogodę. Na miejscu przekwitających pąków pojawiają się nowe kwiatostany, dlatego tak ważne jest przycinanie tych kwiatów. Obcina się przekwitnięte kwiaty, żeby je pobudzić i dać miejsce młodym kwiatom.

Różnorodność dali sprawia, że te kwiaty są bardzo pożądane przez wielu amatorów kwietnego ogródka. Są to kwiaty bardzo wdzięczne i jeśli dobrze dobierze się dla nich warunki, kwitną długo i obficie. Ponadto nadają się do uprawy nawet dla początkujących ogrodników.

Write a Comment

Captcha loading...