Trawy ozdobne w ogrodzie – gatunki i uprawa

Trawy ozdobne w ogrodzie – gatunki i uprawa

Trawa ozdobna w ogrodzie to popularny element, który pozwoli uzyskać wygląd prawdziwego dzieła sztuki. Wyróżnia się jednak kilka odmian, które warto znać przed wyborem odpowiedniego rodzaju.

Festuca Glauca, czyli niebieska trawa ozdobna

Pierwszym gatunkiem traw ozdobnej, który należy wymienić jest Festuca Glauca, czyli trawa niebieska. Jak sama nazwa wskazuje – posiada ona ciekawą barwę, jednakże warto pamiętać, że posiada ona aż 450 gatunków. Festuca Glauca jest sadzona zwykle na rabatach, jako roślina obwódkowa, bądź w ogrodach skalnych. Spotkać można ją również w roli trawy okrywowej, czyli zadarniającej. Jest ona stosunkowo niska, ale także i mało wymagająca. Posiada także poduchowatą kępkę cienkich i igiełkowych liści.

Miscanthus Sinensis Zebrinus: A może dwa w jednym?

Miscanthus Sinensis Zebrinus to trawa ozdobna dwukolorowa, która cechuje się silnym rozrostem. Posiada zielone liście z poprzecznymi i nieregularnymi pasami w kolorze kremowym. Jest to roślina wieloletnia, która w młodym wieku wymaga ochrony przed mrozem. Doskonale sprawdzi się na stanowiskach nawodnionych i słonecznych. Należy pamiętać jednak, by roślina została posadzona w glebie gliniastej i umiarkowanie wilgotnej. „Zebrę” należy przycinać wiosną, a zimą związywać jej liście.

Czerwień w ogrodzie – Imperata Cylindrica Red Baron

Imperata Cylindrica Red Baron to kolejny gatunek trawy ozdobnej – tym razem posiadający kolor czerwony. Roślina ta tworzy zwarte kępy o zielonych, a następnie czerwonych liściach i wysokości do 50 cm. Jest to prawdziwy unikat wśród traw ozdobnych z powodu swojej barwy. Doskonale prezentuje się ona na rabatach, żwirze, głazach itp. Co ważne, roślina ta nie lubi gleb ciężkich – lepiej znosi okresowe susze.

Cortaderia Selloana Rose Plume: Trochę różu…

Kolejny gatunek trawy ozdobnej wartym uwagi jest Cortaderia Selloana Rose Plume, czyli trawa różowa. Pochodzi ona z Argentyny i południowej Brazylii oraz dorasta do 2 metrów wysokości. Roślina ta posiada latem i jesienią kwiatostan, które pojawiają się powyżej liści. Trawa różowa wymaga stanowiska słonecznego, jednakże jest bardzo wrażliwa na wilgoć. Warto posadzić ją na skarpie lub podwyższonej rabacie.

Cortaderia Selloana White Plum: Biel zawsze w modzie

Cortaderia Selloana White Plum to klasyczna trawa ozdobna biała, która dorasta nawet do 2 m wysokości. Jesienią i latem – podobnie jak roślina różowa – posiada pióropuszowate kwiatostany w kolorze kremowym. Również jest bardzo wrażliwa na wilgoć i – mniej – na mróz. Co ważne, wiosną należy podcinać jej suche liście.

Trawa ozdobna to doskonały sposób na upiększenie własnego ogrodu. Należy jednak pamiętać, aby wybrać odpowiedni rodzaj rzeczonego rośliny adekwatnie do charakterystyki podłoża, a także stanowiska, na którym posadzona ma zostać wspomniana trawa.

Leave a Reply

Your email address will not be published