Piwonie – uprawa i pielęgnacja

Piwonie – uprawa i pielęgnacja

Piwonie to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które co roku zakwitają w naszych ogrodach. Do Europy przybyły z wschodnich części Azji, gdzie po dziś dzień są symbolem szczęścia, dostatku i pomyślności. Przyjrzyjmy się jak wygląda uprawa piwonii z bliska.

Piwonie – ogrodowe odmiany rośliny

Na rodzaj piwonii składa się ok. 35 gatunków roślin. Większość z nich to byliny, część to niewielkie krzewy. Najbardziej popularną odmianą jest piwonia chińska, który to gatunek posiada najwięcej różnorodnych odmian mieszańcowych. Kwitnienie tych piwonii przypada na czerwiec, jednak termin ten może się nieco zmienić, w zależności od pogody w danym roku. Polskie odmiany piwonii posiadają nazwy od tradycyjnych imion żeńskich (np. Krystyna, Barbara itp.), różniące się głównie intensywnością koloru i rozmiarem płatków oraz środkiem

Uprawa piwonii – stanowisko uprawy

Piwonia jest wymagającym kwiatem, trzeba więc zadbać o odpowiednie warunki w miejscu sadzenia. Najlepszym stanowiskiem uprawy będzie miejsce ciepłe i dobrze nasłonecznione. Od tego głównie zależy jakość i ilość kwiatów rośliny. Piwonie zakwitają zazwyczaj w trzecim roku po zasadzeniu. Są odporne na mróz, ale pomimo to w pierwszych latach po wsadzeniu warto zabezpieczyć je ściółką, gdyż niskie temperatury mogą zaszkodzić niewykształconej jeszcze roślinie.

Uprawa piwonii – gleba i sadzenie

Ze względu na wykształcane korzenie, piwonie nie mogą rosnąć na glebach ciężkich i podmokłych, gdyż może wtedy dochodzić do gnicia i chorowania rośliny. Nie znoszą także zbyt dobrze przesuszenia, dlatego najlepszym sposobem jest obkładanie krzaczków korą ogrodową. Najlepsze dla piwonii są gleby żyzne, przepuszczalne i głęboko uprawione o odczynie średniokwaśnym (PH 5-6) lub zasadowym. Piwonie powinno sadzić się nie głębiej niż 3-5cm poniżej podłoża, w innym przypadku mogą nie zakwitnąć. Podczas sadzenia należy wykopać mały dołek i jego dno wzbogacić nawozem.

Hodowla piwonii – pielęgnacja i przesadzanie

Piwonie nie powinny być zbyt często podlewane, lubią gdy jest wilgotno, ale nie mokro. W okresie wiosennym można zasilić roślinę granulowanymi nawozami mineralnymi lub ,lepiej, nawozami naturalnymi. Na jesień dobrze jest zastosować ściółkowanie równo rozłożonym obornikiem. Piwonie rozmnażają się poprzez podział karp końcem sierpnia. Do rozmnażania nadają się rośliny co najmniej pięcioletnie. Karpę należy ostrożnie wykopać, podzielić na części, które później sadzimy tak jak młode.

Piwonie po przekwitnięciu

Po skończonym kwitnięciu usuwa się przekwitłe kwiatostany razem z kawałkiem pędu na którym rosną. Można obcinać fragmenty razem z jedną parą górnych liście. Nie wolno natomiast obcinać pozostałych liści, gdyż są one niezbędne do pozyskiwania potrzebnych roślinie substancji w procesie fotosyntezy. Można je usunąć dopiero, gdy późną jesienią zaczną żółknąć.

Piwonie są pięknymi kwiatami. Dobrze zadbane upiększą nasz ogród i będą cieszyć oko wszystkich naokoło. Należy jednak pamiętać, że jest to kwiat wymagający i trzeba poświęcić mu dużo uwagi zanim ukaże swój prawdziwy urok.

Leave a Reply

Your email address will not be published